Taking too long? Close loading screen.

Podsumowujemy 11.edycję Baltic Business Forum

Podsumowujemy 11.edycję Baltic Business Forum

Podsumowujemy 11.edycję Baltic Business Forum

  1. Wracamy do zakończonej niespełna miesiąc temu w Świnoujściu 11.edycji Baltic Business Forum.

„Energia dla rozwoju”- to od kilku lat motto Baltic Business Forum. To także nazwa nagrody BBF, którą Zarząd Międzynarodowego Stowarzyszenia Europa- Północ- Wschód, organizatora BBF, przyznaje od jubileuszowej, 10. edycji forum. W tym roku laureatami nagrody „Energia dla rozwoju” zostali:

  • Minister Inwestycji i Rozwoju Jerzy Kwieciński (w laudacji czytano „za profesjonalizm, pragmatyzm, działanie ponad podziałami”),
  • Prezydent Miasta Ostrowa Wielkopolskiego Beata Klimek („za szczególną wrażliwość władz miasta na problemy seniorów i młodzieży”),
  • Jan Kozłowski, dealer samochodów marek japońskich i niemieckich („za wytrwałe budowanie rynku motoryzacyjnego i przyjaźń z BBF od pierwszej edycji forum”).

Po raz pierwszy w historii BBF wręczono nagrody Promotor Polskiej Gospodarki i Promotor Polski, przyznawane przez Fundację Polskiego Godła Promocyjnego „Teraz Polska”. Promotorem Polski uznany został prof. Jan Lubiński, zaś Promotorem Polskiej Gospodarki została firma Kurtiak i Ley.

Czym wyróżnia się BBF spośród innych konferencji?

Po pierwsze, formatem geopolitycznym. Od kilku lat  ideą BBF jest wspieranie współpracy gospodarczej w Regionie ABC- Adriatyk, Bałtyk, Morze Czarne. Historycznie ta koncepcja nawiązuje do idei Międzymorza wymyślonej przez Józefa Piłsudskiego, nawiązuje też do refleksji nad współpracą w Regionie ABC podejmowanej przez opozycję demokratyczną w PRL i do idei budowania współpracy gospodarczej na osi północ- południe Europy, która pojawiła się po wejściu Polski do UE. Wspólnym mianownikiem tych pomysłów jest uznanie Ukrainy jako ważnego partnera politycznego i gospodarczego. Liczymy- i to potwierdziło się w debatach 11. BBF-  że idea Trójmorza, promowana od 2015 roku przez polską dyplomację i odnoszącą się tylko do krajów UE,  niebawem stanie się Trójmorzem „plus”, plus Ukraina i plus Turcja. Trudno bowiem myśleć o rozwoju gospodarczym tego regionu, o tworzeniu „krwioobiegu gospodarki”, jakim jest infrastruktura transportowa i energetyczna, zapominając o tych dwóch dużych państwach.

W tym roku promowana przez nas idea miała szczególnych słuchaczy. W BBF uczestniczyli przedstawiciele ambasad usytuowanych w Warszawie, reprezentujący 22 państwa.

Po drugie, BBF promuje Świnoujście i Pomorze Zachodnie jako regionalny hub energetyczny i transportowy. Czy wiecie Państwo, że energia odnawialna wytwarzana w tym regionie może już zaspokoić 70 % jego potrzeb energetycznych? To dobre miejsce do dyskusji o bezpieczeństwie energetycznym. To działa i rozbudowywany jest terminal LNG, tu doprowadzona zastanie Baltic Pipe, tu zbudowane będą off- shorowe farmy wiatrowe. Dziękujemy prof. Mykhailo M. Goncharowi za pomoc w zorganizowaniu tej debaty i zaproszeniu jej wybitnych uczestników, wśród nich Ilyę Ponomareva, rosyjskiego opozycjonistę, który jako jedyny w Radzie Najwyższej Federacji Rosyjskiej głosował przeciwko aneksji Krymu. Przedstawiciele firm PORR i Gulermak promowali swe przygotowania do budowy tunelu podwodnego łączącego wyspy, na których leży Świnoujście.

Po trzecie, BBF promuje myślenie o regionie i  współpracy państw, ale też pokazuje siłę samorządu lokalnego i przykłady dobrego działania władz lokalnych. Dwa lata temu, podczas BBF zainaugurowana została Polsko- Ukraińska Akademia Miast, platforma służąca przekazywaniu doświadczeń polskiej samorządności na rzecz decentralizacji władzy w Ukrainie. Przedstawiciele samorządu lokalnego w Obwodu Charkowskiego z Dianą Barinową na czele przysłuchiwali się dyskusjom polskich samorządów na temat ich doświadczenia w budownictwie

mieszkaniowym, tworzenia strategii rozwoju lokalnego i tworzenia sprawnego, przyjaznego transportu publicznego. Swoim doświadczeniem dzielili się menadżerowie samorządowi z Górnośląsko- Zagłębiowskiej Metropolii, Krakowa, Łodzi, Szczecina, Ostrowa Wielkopolskiego, Świnoujścia, Nowogardu i Zarządu Województwa Zachodniopomorskiego.

Po czwarte, BBF jest nie tylko dla jego zarejestrowanych uczestników. Mieszkańcy i kuracjusze Świnoujścia w Baltic Business Cafe spotkali się z prof. Grzegorzem Kołodką, prof. Michałem Kleiberem, Weroniką Marczuk i ambasadorem Janem Piekło.

11 BBF odbywało się po patronatem Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju, Ministerstwa Energii i  Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce.

Współorganizatorami BBF był Urząd Miasta Świnoujścia, Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego i Polsko- Ukraińska Izba Gospodarcza.

Zachęcamy, do śledzenia poniższych linków, które pokazują, o czym dyskutowaliśmy w Radisson Blu Resort Świnoujście, podczas 11. Baltic Business Forum.

W przyszłym roku, w dniach 22-24 kwietnia, będzie równie ciekawie. Zapraszamy!

Publikacje na temat 11. edycji BBF:
TVP Szczecin,
24Kurier.pl,
WysokieNapięcie.pl,
Wyborcza Biznes

Zapraszamy do współpracy!

Nasz adres:

Baltic Business Media

Kraków, ul. Wadowicka 12/151

30-415 Kraków

e-mail: office@balticbusinessmedia.eu

Tel:+48 570 464 329

Zapraszamy na www.balticbusinessmedia.eu

https://www.facebook.com/BBMedia2018/

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Enter your keyword