Taking too long? Close loading screen.

Ekonomia społeczna – liczą się ludzie!

Ekonomia społeczna – liczą się ludzie!

Ekonomia społeczna – liczą się ludzie!

Przewlekle chorzy, niepełnosprawni, seniorzy – z myślą o osobach zagrożonych wykluczeniem społecznym powstało już ponad tysiąc przedsiębiorstw społecznych. Miejsca pracy dają im bilet do nowego życia.

Samotna matka z dzieckiem, chory na cukrzycę, inwalida wojenny – to część zespołu, który zatrudnia spółdzielnia socjalna „Negocjator” z woj. warmińsko-mazurskiego. Każdy z pracowników, potrzebował pracodawcy, który zrozumiałby jego indywidualne potrzeby i ograniczenia. – Stworzyliśmy miejsce pracy dostosowane do człowieka, który potrzebuje czasem skorzystać ze zwolnienia chorobowego, skorzystać z dłuższej przerwy w pracy lub mieć elastyczne godziny pracy, aby odwieść i zabrać dziecko ze szkoły. Udało nam się to zrobić – mówi Piotr Stobniak, prezes spółdzielni socjalnej Negocjator. Spółdzielnia powstała w odpowiedzi na niszę na terenie woj. warmińsko-mazurskiego. Stworzyła wyjątkowe miejsce Pijalnię Ziół, która oferuje autorską markę Mazurskie Słoiki, czyli lokalne produkty np. syrop z kwiatów sosny, syrop z kwiatów bzu czarnego, syrop pokrzywowy, syrop lipowo-rokitnikowy, syrop mniszków. Wytwarza również płatki dzikiej róży w syropie.
– Prowadzimy sprzedaż produktów w punkcie, ale także  online. Jesteśmy obecni na różnego typu imprezach – mówi Piotr Stobniak. Pijalnia mieści się w Parku Etnograficznym w Olsztynku.

Z roku na rok przekrój branż jest coraz dłuższy

Spółdzielnie socjalne, nie są jedynymi podmiotami ekonomii społecznej Są to także m.in. spółdzielnie inwalidów i niewidomych, zakłady pracy chronionej, jednostki reintegracyjne – takie, których głównym działaniem jest reintegracja społeczna i zawodowa osób zagrożonych wykluczeniem społecznym.

– Przedsiębiorstwa społeczne są coraz bardziej stabilne i trwałe. Odważniej wchodzą do nowych branż, od gastronomii, poprzez produkcję mebli, aż do usług turystycznych – mówi Maciej Bielawski, wiceprezes Ośrodka Wspierania Inicjatyw Ekonomii Społecznej w Elblągu (ESWIP), który od dziesięciu lat wspiera podmioty ekonomii społecznej.
W branży gastronomicznej działa Food&Life. – Od ponad roku, aktywizujemy osoby z niepełnosprawnościami i wykluczone społecznie poprzez pracę w Foodtrucku i lokalu na Placu Imbramowskim w Krakowie. Nasz zespół pracowników wykluczonych społecznie liczy pięć osób, jednak mamy dalekosiężne plany i chcemy się rozwijać i poprzez pracę efektywnie pomagać – mówi Damian Orlof z przedsiębiorstwa społecznego Food&Life (na zdjęciu).

Liderem województwo podkarpackie, wielkopolskie i śląskie

Zainteresowanie tą formą działalności jest duże. Dlatego liczba przedsiębiorstw społecznych rośnie tak szybko. W lipcu 2018 r. działało ok. 726 takich podmiotów, rok później było ich już ponad 1100, najwięcej w województwie podkarpackim – 150, wielkopolskim – 122, śląskim – 117, lubuskim – 83, podlaskim – 81, warmińsko-mazurskim – 80.
Następnie jest: dolnośląskie – 67, małopolskie – 64, mazowieckie – 62, kujawsko-pomorskie – 54, łódzkie – 50, pomorskie – 44, lubelskie i opolskie  – po 37, zachodniopomorskie – 32 oraz świętokrzyskie – 22.

Źródło:Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej

Zapraszamy do współpracy!
Nasz adres:
Baltic Business Media
Kraków, ul. Wadowicka 12/151
30-415 Kraków
e-mail: office@balticbusinessmedia.eu
Tel:+48 570 464 329
Zapraszamy na www.balticbusinessmedia.eu
https://www.facebook.com/BBMedia2018/

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Enter your keyword